- Rhino Skin outer layer creates tough nonsting coating
- Soft foam core provides safe play for children of all ages
- Virtually tearproof design allows vigorous use
- Durable construction is perfect for indoor or outdoor wear
<
>
Champion Sports Rhino Skin 6" Dodgeball Set
6.30" - Child - Neon Yellow - 6 / Set
Product Code: CSIRXD6NYSET
Product Unit: ST6
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Champion Sports |
| Manufacturer Part Number | RXD6NYSET |
| Manufacturer Website Address | http://www.championsports.com |
| Brand Name | Champion Sports |
| Product Line | Rhino Skin |
| Product Name | Rhino Skin 6" Dodgeball Set |
| Marketing Information | Designed for a variety of children's games in gym classes or on the schoolyard, the 6" Rhino Skin Low Bounce Dodgeball Set features a patented Rhino Skin coating, ensuring these tear-resistant balls will withstand intense games and daily use. At just 6.3" in diameter, these lightweight foam balls are easy for younger children to throw and catch. The low-density core prevents bouncing and stray balls, keeping them in play during the entire match. It is recommended for children ages 10 and up. |
| Packaged Quantity | 6 / Set |
| Product Type | Playground Ball |
Product Information
| Ball Diameter | 6.30" |
| Age Group | Child |
| Recommended Age | 10+ |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Neon Yellow |
| Weight (Approximate) | 2.93 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | Sweden |
Overview
6.30" - Child - Neon Yellow - 6 / Set
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.