- Packed with timesaving shortcuts for fast, professional labeling: Hot Keys, ability to save and recall customized labels and more
- Prints important messages on tough industrial labels (up to 1"W) that withstand weather, heat, chemicals and more
- Durable, strong and built to last with rechargeable battery and integrated impact bumpers
- Computer connectivity for uploading data
- One-Touch, power-assisted cutter
<
>
Dymo Rhino 6000+ Industrial Label Maker
180 dpi - LCD Screen - Black, Yellow - PC - for Industry
Product Code: DYM2122499
Product Unit: Each
16 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2122499 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Line | Rhino |
| Product Name | Rhino 6000+ Industrial Label Maker |
| Marketing Information | Created for demanding environments, the Rhino 6000+ Industrial Label Maker uses tough industrial labels that can withstand weather, heat, chemicals and more. Create, edit and preview multiple labels on the large backlit LCD. Hot Keys eliminate guesswork for fast, easy formatting of commonly used label types. Customize more than 1,000 labels with logos and symbols and recall them instantly. PC connectivity allows easy data uploading. Label printer also features a built-in wizard for simple and advanced serialization. Print labels up to 1" wide for easy-to-spot messages and get clean, efficient cuts with the One-Touch Power Assisted Cutter. Tough jobsites need tough labeling solutions so Rhino labelmaker is built to last with strong, durable design and functionality to suit your needs. It is equipped with a library of more than 100 symbols and 150 industry terms for fast, compliant labeling solutions including RoHS compliancy. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electronic Label Maker |
Technical Information
| Number of Lines per Label | 5 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Application/Usage | Industry |
| Label Memory | 1000 |
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 2.5" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 5.4" |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.