- Dotted grid surface for accurate guide
- Damage-free attachment of notes with magnetic backing
- Suitable for all nonmetallic, dry-erase pens and markers
- Perfect for home or office use
- Product size: 14" x 14" (Color: Polar White/Jet Black)
<
>
Floortex Viztex® Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry-Erase Board - 14" x 14"
14" (1.2 ft) Width x 14" (1.2 ft) Height - White Tempered Glass Surface - Square - Magnetic - Magnetic, Smooth Writing, Ghost Resistant, Stain Resistant, Easy to Clean, Eraser, Multi-Grid, Wear Resistance, Rounded Corner - Assembly Required - 1 Each
Product Code: FLRFCVGM1414WP
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FCVGM1414WP |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Viztex® Glacier |
| Product Name | Viztex® Glacier White & Black Plan & Grid Glass Dry-Erase Board - 14" x 14" |
| Marketing Information | Glass Dry-Erase Board combines style and functionality with high performance to help you work efficiently. The dotted grid design helps you accurately draw planning tables and charts. Plus, it works as a guide for neat, even writing of notes and lists. Magnetic backing allows you to attach additional documents and notices. High-specification, magnetic backing is designed for use with rare earth magnets (not included). Dry-erase board is perfect for use in the home or office. It is suitable for use with all nonmetallic, dry-erase pens and markers. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 14" (1.2 ft) |
| Board Width | 14" (1.2 ft) |
| Board Thickness | 0.20" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Tempered Glass |
| Shape | Square |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 14" |
| Width | 14" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 3.90 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
Warranty
| Limited Warranty | 25 Year |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FLRFCVGM2436WGOut of Stock
-
Product Code: QRTG23624W7 Stock Available
-
Product Code: QRTG24836W26 Stock Available
-
Product Code: QRTG24848WOut of Stock
-
Product Code: QRTG27248W15 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F01IMW5 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F02IMW1 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F03IMW19 Stock Available
-
Product Code: QRTQ25F04IMW8 Stock Available