- Reinforced lid provides stability for stackable plastic storage bins.
- 4 durable buckle latches on WEATHERTIGHT tote lid secure contents inside.
- 46 quart capacity per large plastic container box.
- Weight Capacity: Up to 40 lb.
<
>
IRIS Weathertight Storage Box, 46 Quarts, 11 4/5"H x 15 4/5"W x 19 7/10"D, Clear
External Dimensions: 15.7" Width x 19.8" Depth x 15.7" Height - 40 lb - 11.65 gal - Latch Closure - Stackable - Plastic, Polypropylene - Clear - For Storage - 1 Each
Product Code: IRS110450
Product Unit: Each
18 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 110450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | IRIS |
| Product Line | Weathertight |
| Product Name | Weathertight Storage Box, 46 Quarts, 11 4/5"H x 15 4/5"W x 19 7/10"D, Clear |
| Marketing Information | WEATHERTIGHT® storage seal on storage tote is the ideal way to keep stored contents clean and dry. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Volume Capacity | 11.65 gal |
| Weight Capacity | 40 lb |
| Closure Type | Latch |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Exterior Material |
|
| Height | 15.7" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 19.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
External Dimensions: 15.7" Width x 19.8" Depth x 15.7" Height - 40 lb - 11.65 gal - Latch Closure - Stackable - Plastic, Polypropylene - Clear - For Storage - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.