- Contributes less towards pollution, making it more environment-friendly than other batteries
- BR-2/3A battery size for better reliance and optimal performance
- 3 V battery - Ensures a steady and uninterrupted supply to your flashlight
- Offers a reasonable fit to your flashlight
<
>
SKILCRAFT® BR-2/3A Lithium Battery
For Flashlight, Toy, Pet Collar, Keyless Entry, Electric Fence, Camera, Electronic Device, Tool, Instrument - BR-2/3A - 3 V - 1 Each
Product Code: NSN3085688
Product Unit: Each
126 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Manufacturer Part Number | 3085688 |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
| Brand Name | SKILCRAFT® |
| Product Name | BR-2/3A Lithium Battery |
| Marketing Information |
BR-2/3A Lithium Non-rechargeable Battery offers reliable power for your electronic devices. It lasts five times longer than alkaline batteries. This high-voltage, industrial-strength, long-life battery is engineered for high-tech electronic devices, tools and instruments. Use in cameras, laser sights, weapon-mounted lights, flashlights, toys, dog collars, keyless entry devices and electric fences. Leakproof packaging is moisture-resistant and equipped with a die-cut, tear strip for easy opening. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Size | BR-2/3A |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Output Voltage | 3 V |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
For Flashlight, Toy, Pet Collar, Keyless Entry, Electric Fence, Camera, Electronic Device, Tool, Instrument - BR-2/3A - 3 V - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.