- 4-port USB to RS232 serial adapter
- Rugged metal construction
- Wall-mountable, with included DIN Rail clips
- COM retention: COM Port assignments maintained across reboot
- Baud Rate up to 921.6 Kbps
<
>
StarTech.com 4-port Serial Hub
Wall Mountable - USB - PC, Mac, Linux - 4 x Number of Serial Ports External - 1 x Number of USB Ports - 1 - TAA Compliant
Product Code: STCICUSB2324I
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2324I |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4-port Serial Hub |
| Marketing Information | The ICUSB2324I 4-Port Industrial USB to Serial Hub with DIN Rail Clips converts a single USB port into four RS232 serial ports, enabling you to connect to, monitor and control your serial devices. Featuring rugged metal construction, with sturdy wall-mounting brackets and top-hat DIN Rail clips (included), this USB to Serial Hub provides versatile mounting options and a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations. This USB powered adapter also retains assigned serial COM port values once connected, allowing the same values to be automatically reassigned to the ports provided by the adapter. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Serial Hub |
Technical Information
| Host Interface | USB |
| Data Transfer Rate | 921.6kB/s Serial Port |
| Platform Supported |
|
Interfaces/Ports
| Number of Serial Ports (External) | 4 |
| Number of USB Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Length | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
OS Compatibility:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2324i_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2324i_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2324i_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |