- Cisco QSFP-H40G-AOC15M COMPATIBLE ACTIVE OPTICAL CABLE (AOC): Works with Cisco switches like Firepower, ASR1000, and others
- TECHNICAL SPECS: 15m (49.2ft) Active Optical Cable | 40Gbps | Active Optical Fiber | 2x QSFP+ Pluggable Connector | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: A convenient alternative to transceivers inside and between racks. Factory termination means high performance & reliability, with less maintenance
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed for life by StarTech.com for the life of the module itself, not your equipment; our cables won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
<
>
StarTech.com QSFP+ Active Optical Cable - 15 m (49 ft.)
49.21 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device, Rack Server, Switch, Router - First End: 1 x QSFP+ Network - Male - Second End: 1 x QSFP+ Network - Male - 40 Gbit/s - Black - 1 Each
Product Code: STCQSFPH40GAO15
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | QSFPH40GAO15 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | QSFP+ Active Optical Cable - 15 m (49 ft.) |
| Marketing Information | The QSFPH40GACU5 is a Cisco QSFP-H40G-ACU5M compatible direct-attach copper QSFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Cisco® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards. This passive Twinax copper cable supports 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper QSFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency QSFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 49.21 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.50 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.32 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Cisco Firewall and Router:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.