- 100% CISCO QSFP-H40G-ACU10M COMPATIBLE: Works with Cisco switches like Firepower, ASR1000, ASR9000, C9300, C3650 and others
- TECHNICAL SPECS: 10m (32.8ft) | 40 Gbps | Active Twinax (Copper) | 2x QSFP+ Pluggable Connector | 100 Ohm Impedance | 24 AWG Wire Gauge | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in Cisco routers and switches
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the cable itself, not your equipment; our cables won't void your OEM support and with access to our Tech Advisors 5/24.
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 40GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
<
>
StarTech.com QSFP+ Direct Attach Cable - 10 m (33 ft.)
32.81 ft Twinaxial Network Cable for Network Device, Server, Switch, Router, Transceiver - First End: 1 x QSFP+ Network - Male - Second End: 1 x QSFP+ Network - Male - 40 Gbit/s - 24 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCQSFPH40GAC10
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | QSFPH40GAC10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | QSFP+ Direct Attach Cable - 10 m (33 ft.) |
| Marketing Information |
This 40G QSFP+ cable delivers what you need most in your network connections: reliable performance. It's built to MSA specifications and fully tested to ensure seamless compatibility. The active twinaxial cable is a fully hot-pluggable solution, supporting 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Quad Small Form-Factor Pluggable) ports. Designed for high-speed interconnects, this cable is intended for medium-distance applications such as across rack network switch or server connections. Backed by a StarTech.com lifetime warranty, the QSFPH40GAC10 is a reliable replacement cable for the Cisco® QSFP-H40G-ACU10M. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.26 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
Cisco Firewall, Routers and Switches:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.