- USB-IF Certified
- Convenient, reversible USB-C connector makes every connection easy
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
<
>
StarTech.com USB-C to USB-A Cable - M/M - 2 m (6 ft.) - USB 2.0
6.56 ft USB/USB-C Data Transfer Cable for Tablet, Smartphone, Computer, Wall Charger, Car Charger - First End: 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male - Second End: 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male - 480 Mbit/s - Shielding - Nickel Plated Connector - 22/30 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCUSB2AC2M
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2AC2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to USB-A Cable - M/M - 2 m (6 ft.) - USB 2.0 |
| Marketing Information | This USB-C™ to USB-A cable makes it easy to charge and sync USB Type-C™ devices, such as theSamsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones, using the USB-A port on your computer. You can also use the cable to charge your USB-C mobile devices from a standard USB-A wall or car charger. Charge and sync your mobile devices over longer distancesThe 2-meter cable gives you the extra length you need to overcome distance restrictions and stay connected. You can charge and sync your USB-C mobile device, in almost any environment. Even while you're taking notes in a boardroom, catching up on emails in your hotel room, or reading in a coffee shop, your mobile device will reach your computer or wall charger more comfortably. Provide superior connections with USB-IF certified cablesThe cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by USB-IF (USB Implementers Forum) to meet all USB 2.0 specifications. This includes all environmental, electrical and mechanical standards, ensuring a reliable, high-quality cable for all of your USB-C devices. The USB2AC2M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 22/30 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Molded Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac2m_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac2m_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb2ac2m_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |