- CAS engine allows you to perform symbolic and numeric calculations
- Animated path plot draws graphs in real time for easy visualization
- Easy-to-read graphics improve user experience
- Rechargeable battery eliminates need for frequent battery replacement
- Built-in apps allow you to save and share work with others
<
>
Texas Instruments Nspire CX II Graphing Calculator
Rechargeable - Battery Powered - 2" Height x 7.3" Width x 11.8" Length - Gray - 1 Each
Product Code: TEXNSPIRECXII
Product Unit: Each
100 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Texas Instruments, Inc |
| Manufacturer Part Number | NSPIRECXII |
| Manufacturer Website Address | http://www.ti.com |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Product Line | TI-Nspire |
| Product Model | CX II |
| Product Name | Nspire CX II Graphing Calculator |
| Marketing Information | This graphing calculator's proven ability to motivate discovery and understanding is expanded and enriched with visuals and hands-on functionality. Integrated mathematics templates permit you to enter expressions and see math symbols, formulas and stacked fractions just as they are printed in textbooks and on the board. Animated path plot allows you to easily visualize function, parametric and polar graphs as they're drawn in real time. Dynamic coefficient values let you explore direct connections between dynamic coefficients in equations and graphs. New app icons, supported by color-coded screen tabs, improve the user experience for easy navigation and use. Rechargeable battery reduces the risk of running out of power unexpectedly and eliminates the need for routine battery replacement. Easy-to-teach, easy-to-learn programming language makes this calculator perfect for exploring STEM concepts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Graphing Calculator |
Technical Information
| Calculator Features | Rechargeable |
Battery Information
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2" |
| Width | 7.3" |
| Length | 11.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Uganda |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year |
Overview
Rechargeable - Battery Powered - 2" Height x 7.3" Width x 11.8" Length - Gray - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.