- Show your patrons and staff that you care by providing high-quality surface cleaning wipes.
- Save time on refills with these high capacity rolls that last longer.
- Minimize cross-contamination and save time with these single-use disposable cleaning wipes.
- Clean and deodorize with a formula that's suitable for most hard, non-porous surfaces, including acrylic, stainless steel, glass, plastic, fiberglass and vinyl.
- 4 buckets, 900 sheets each. 1 ply. Roll size L 450.0'.W 8.0" Sheet length 6.0" Compatible with W12 dispensers.
<
>
TORK Everwipe Surface Cleaning Wet Wipe Jumbo Rolls White 4/900
For Multipurpose - Wipe - 6" Length x 8" Width - Deodorize, Disposable, pH Balanced - White - 900 Sheets - 4 Bucket
Product Code: TRK192830
Product Unit: CT2
74 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 192830 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Line | Everwipe |
| Product Name | Everwipe Surface Cleaning Wet Wipe Jumbo Rolls White 4/900 |
| Marketing Information |
Make cleaning simple with these multipurpose cleaning wipes. These single-use cleaning wipes are designed to scrub and trap dirt for a quick and effective clean, while the pH-balanced formula cleans and deodorizes. They're suitable for use on most hard surfaces and come in jumbo rolls, so staff won't need to refill the compatible Everwipe by Tork wet wipe dispensers or buckets as often. Compatible with Everwipe by Tork W12 dispensers. Advantages at a glance:
|
| Packaged Quantity | 4 Bucket |
| Product Type | Cleaning Wipe |
Product Information
| Cleaner Form | Wipe |
| Cleaner Size | 8" Width x 6" Length |
| Quantity Per Container | 900 Sheets |
| Recommended Use | Dirt Remover |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 7.99" |
| Width | 7.51" |
| Depth | 7.51" |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |