- Triple Action technology for 2 fragrances and enzyme protection
- Linen Breeze scent reduces odors for up to 60 days
- Prevents drain blockages and uric salt buildup
- Can be used effectively in waterless urinals
- Offers optimum splashback protection
<
>
Vectair Systems P-Screen 60 Day Urinal Screen
Lasts upto 60 Days - Anti-bacterial, Recyclable, Splash Resistant - 6 / Carton - Blue
Product Code: VTSPSCRNLIN
Product Unit: CT6
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Vectair Systems Ltd |
| Manufacturer Part Number | PSCRNLIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.vectairsystems.com |
| Brand Name | Vectair Systems |
| Product Name | P-Screen 60 Day Urinal Screen |
| Marketing Information | The P-Screen features Triple Action technology to reduce bacteria and provide a secondary fragrance for urinal areas for up to 60 days. Linen Breeze scent produces a hint of clean linen to create a relaxing and uplifting atmosphere. It helps to prevent blockages in urinals and uric salt buildup in pipes. Versatile design can also be used effectively in waterless urinals. Deep bubbles and bristle-protected design provide optimum splashback protection. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Urinal Screen |
Product Information
| Replacement | Lasts up to 60 Days |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 1.5" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 7.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Overview
Lasts upto 60 Days - Anti-bacterial, Recyclable, Splash Resistant - 6 / Carton - Blue
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.