- High-quality fabric for a comfortable sitting experience
- Fixed arms to sit in a relaxed position
- Avoids table edges with curved arm design
- Provides lumbar support with contoured seat
- Attractive, modern style to elevate any room
<
>
Boss Guest Chair
Blue Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Metal Frame Material - Sled Base - 1 Each
Product Code: BOPVSBO9521BE
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Material: Fabric
Seat Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | VSBO9521BE |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Model | B9521 |
| Product Name | Guest Chair |
| Marketing Information | This eye-catching, Guest Chair is made with high-quality, contract fabric for a comfortable, welcoming sitting experience. Strong, black, sled base combines a reliable, sturdy frame with an attractive, modern style. Chair sits at a fixed height with fixed arms and is a perfect addition to any room or office. Curved arms easily clear the front edges when the chair is pulled close to a table. Thick, contoured seat provides firm lumbar support. Maximum weight capacity is 275 lb. Chair is Mas Green certified to reduce chemical emissions indoors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Blue |
| Seat Feature | Upholstered |
| Maximum Seat Height | 18.50" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 20" |
| Back Height | 13" |
| Back Width | 20.75" |
| Arm Height | 25.50" |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | Sled |
| Lumbar Support | Yes |
| Features | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Height | 34.5" |
| Width | 23" |
| Depth | 24.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Blue Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Metal Frame Material - Sled Base - 1 Each