- Use in breakrooms, waiting areas or other spaces
- Helps your guests feel comfortable and welcome
- Breathable back for increased airflow
- Greenguard certified for lower chemical emissions
- Easily stack using Eurotech Dolly for Aire Chairs (not included)
<
>
Eurotech Aire Stacking Chair
Blue Seat Color - 4 / Carton
Product Code: EUTS4000BLUE
Product Unit: CT4
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | S4000BLUE |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Line | Aire |
| Product Model | S4000 |
| Product Name | Aire Stacking Chair |
| Marketing Information | Aire Stacking Chair is perfect for breakrooms, waiting areas and more. Perforated, square back provides increased airflow for a comfortable sitting experience. Exceptional durability and performance enhance support and functionality. Armless design creates plenty of room without restriction. Rubber feet protects floors from scratches. Stack your chairs for easy transport and storage using Eurotech Dolly for Aire Chairs (not included). Chairs cannot be floor-stacked. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Color | Blue |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Height | 14" |
| Back Width | 19" |
Physical Characteristics
| Height | 34" |
| Width | 20" |
| Depth | 19" |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Warranty is limited to a forty hour work week |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Blue Seat Color - 4 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BOPB9501BKOut of Stock
-
Product Code: BOPB9501CSOut of Stock
-
Product Code: BOPB9505CSOut of Stock
-
Product Code: EUTS3000BLACKOut of Stock
-
Product Code: EUTS3000BLUEOut of Stock
-
Product Code: EUTS4000BLACKOut of Stock
-
Product Code: EUTS5000BLACKOut of Stock
-
Product Code: EUTS5000BLUEOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: KFICS230BKB10S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB12S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB13S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB14S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB18S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB35S8Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB3S08Out of Stock
-
Product Code: KFICS230BKB7S08Out of Stock
-
Product Code: LLR999109 Stock Available
-
Product Code: LLR9991111 Stock Available