- Easily customize back height
- Breathable mesh back cradles you
- Adjustable padded arms - both height and width
- Thickly cushioned seat to welcome your guests
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
<
>
Lorell Conjure Sled Base Guest Chair
Dillon Apple Green Seat Color - Polyurethane Foam Seat Material - Mesh Back Material - Mid Back - Cantilever, Sled Base - Armrest - 1 Each
Product Code: LLR62009009
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Material: Polyurethane Foam
Chair/Seat Type: Management Chair
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 62009009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Conjure |
| Product Name | Conjure Sled Base Guest Chair |
| Marketing Information | Conjure Guest Chair offers easy back-height adjustment and breathable mesh back for cradling comfort. Ergonomically designed mid-back is perfect for the natural curvature of a person's back. Seat is polyurethane-injection foam to ensure your guests feel welcomed. Included arms with polyurethane pads adjust in height and width to suit your needs. Cantilever base is powder-coated for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Polyurethane Foam |
| Seat Color | Dillon Apple Green |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape |
|
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Application/Usage | Guest |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 36.2" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 26.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.