- 100% JUNIPER QFX-QSFP-DAC-1M COMPATIBLE DAC: 40G direct attach cable works with Juniper switches and is MSA compliant
- TECHNICAL SPECS: 1m (3.3ft) | 40 Gbps | Passive Twinax (Copper) | 2 x QSFP+ Pluggable Connector | 100 Ohm Impedance | 30 AWG Wire Gauge | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in Juniper routers and switches
- LIFETIME WARRANTY: Backed by a lifetime warranty on the life of the module itself, not the life of your switch; our modules won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 40GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
<
>
StarTech.com Juniper QFX-QSFP-DAC-1M Compatible - QSFP+ Direct Attach Cable - 1 m (3.3 ft.)
3.28 ft Twinaxial Network Cable for Network Device, Server, Switch, Router, Network Switch, Transceiver - First End: 1 x QSFP+ Network - Male - Second End: 1 x QSFP+ Network - Male - 40 Gbit/s - 30 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCQFXQSFPDAC1M
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | QFXQSFPDAC1M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Juniper QFX-QSFP-DAC-1M Compatible - QSFP+ Direct Attach Cable - 1 m (3.3 ft.) |
| Marketing Information | The QFXQSFPDAC1M is a Juniper QFX-QSFP-DAC-1M compatible direct-attach copper QSFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Juniper® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards. This passive Twinax copper cable supports 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper QSFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency QSFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features | Passive |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.29 lb |
| Shipping Height | 0.59" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |