- MSA UNCODED QSFP+ CABLE (DAC): 40G direct attach cable works with MSA compliant switches the accept uncoded transceivers and modules
- TECHNICAL SPECS: 1m (3.3ft) | 40 Gbps | Passive Twinax (Copper) | 2x QSFP+ Pluggable Connector | 100 Ohm Impedance | 30 AWG Wire Gauge | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: DAC is a cost-effective copper alternative to fiber cable inside & between racks. Factory termination means high performance & reliability with less maintenance.
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the cable itself, not your equipment; our cables won't void your OEM support and with access to our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 40 GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
<
>
StarTech.com QSFP+ Direct Attach Cable - MSA Compliant - 1 m (3.3 ft.)
3.28 ft Twinaxial Network Cable for Network Device, Server, Switch, Transceiver - First End: 1 x QSFP+ Network - Male - Second End: 1 x QSFP+ Network - Male - 40 Gbit/s - 30 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCQSFP40GPC1M
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | QSFP40GPC1M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | QSFP+ Direct Attach Cable - MSA Compliant - 1 m (3.3 ft.) |
| Marketing Information | The QSFP40GPC1M is an MSA compliant direct-attach copper QSFP+ cable that's designed, programmed and tested to work in 40G network deployments. It delivers dependable 40 GbE connectivity over copper cabling, which is a cost-effective alternative to fiber-optic cable setups. This passive Twinax cable supports 40 Gigabit Ethernet applications connected through QSFP+ (Mini-GBIC) ports. The cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. At 1 meter long and designed for high-speed performance, this copper QSFP+ cable is ideal for medium-distance applications such as across-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP Cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.29 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 8.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |